Muokkaa

95-vuotias MLL Järvenpää valmistautuu juhlaan päivitetyn hallituksen voimin

MLL Järvenpää

Mannerheimin lastensuojeluliiton Järvenpään paikallisyhdistyksen vuoden 2017 hallitus järjestäytyi tammikuun puolessa välissä. Suomen 100-vuotisjuhlavuonna yhdistys viettää 95-vuotisjuhlavuotta - jopa hieman yllättäen. "Viime kesänä silloinen puheenjohtaja Katja Repo otti tehtäväkseen yhdistyksen arkistointisuunnitelman laatimisen ja koko historiamme aikaisen dokumentoinnin läpikäynnin ja arkistoinnin kesätyöntekijöiden avustuksella. Yllätykseksemme arkiston kätköistä löytyi perustamisasiakirja vuodelta 1922. Yhdistysrekisteristä selvisi, että paikallisyhdistyksemme oli saanut nimenmuutoksen yhteydessä uuden rekisterinumeron vuonna 1943. Tuntuu hurjalta vanheta 21 vuotta yhdessä yössä", hymähtää yhdistyksen tuore puheenjohtaja Satu Karjalainen.

Juhlavuotta viedään eteenpäin osaksi uusilla mausteilla, mutta totuttuun perustoimintaan tukeutuen. "Muun muassa perhekahvilat, perheliikunta, kirpputorit ja suojatiepäivystys ovat vakiintunutta perustoimintaamme, ja juuri sitä arjen iloa, jota yhdistys haluaakin tarjota jäsenilleen.  Perustoiminnan mausteeksi järjestämme erilaisia kampanjoita vuoden aikana ja juhlavuoden merkeissä tulemme järjestämään myös jotakin isompaa tapahtumaa. Siitä kuullaan lisää sitten, kun suunnitelmat saadaan pidemmälle", vihjaillaan hallituksesta. Myös viime vuonna suuret kiitokset saanut alkukesän puistoruokailu saanee jatkoa, ja pyritään tänä vuonna järjestämään yritysyhteistyökumppaneiden avustuksella.

Yhdistyksen toiminta perustuu vapaaehtoisten omasta vapaa-ajastaan toisten iloksi antamasta ajasta. Lisäkäsiä tarvitaan avuksi niin yksittäisiin tapahtumien järjestelyihin, kuin jatkuvan toiminnan pyörittämiseen. "Kaipaamme jatkuvasti muun muassa uusia perhekahvilaohjaajia, lukumummeja- ja vaareja sekä "yleismies-jantusia" avustamaan yhdistyksen toiminnan pyörittämisessä sekä yksittäisissä tapahtumissa. Yhdistyksellämme on myös vapaaehtoispankki, jonne ilmoittautuneille vinkkaamme mahdollisuuksista päästä talkootöihin, ja tuottamaan iloa muillekin. Rohkeasti vain mukaan, mukavassa porukassa tulee nopeasti tutuksi muidenkin kanssa".

Vuoden 2017 hallituksen jäsenet ovat:

Satu Karjalainen (pj),

Anni Fast

Hanna Helenius

Hanna Hongisto

Laura Kivistö

Päivi Kokkonen

Hanna Koskinen

Anna-Maija Kuisma

Lea Linnero

Anna Nordström

Kati Pesonen

Reetta Pöyry

Teemu Seikkula

 

Ota yhteyttä: Satu Karjalainen, p. 044 25 73 543, jarvenpaa.mll@gmail.com

MLL Järvenpää

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Järvenpään paikallisyhdistys on toiminut Järvenpäässä vuodesta 1922 lähtien lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyväksi. Yhdistyksemme onkin yksi yli viidestäsadasta MLL:n paikallisyhdistyksestä.

Toimintaamme ovat mm. tapahtumien järjestäminen, perhekahvilat, perheliikuntavuoro sekä suojatiepäivystys koulujen alkamisviikolla. Yhdistys pyrkii aktiivisesti vaikuttamaan kaupungin päätöksentekoon lapsia, nuoria ja perheitä koskevissa asioissa.