Muokkaa

Jääkärin morsiamen ensi-ilta huipentui huomionosoituksiin

Ansiomerkit saaneet vasemmalta Piiu Korhonen, Arja Ingberg, Reijo Jukarainen, Leena Lindqvist, Pirkko Pesonen, Irma Rantala, Terhi Ruoko, Merja Halmetoja, Aila Malmström ja Reijo Pesonen.

Pietari Purovaara

Vasemmalta Jääkäripataljoona 27 Perinneyhdistyksen edustajat kenraalimajuri evp. Sami Sihvo ja prikaatikenraali evp. Pertti Laatikainen sekä Keravan Oopperan puheenjohtaja Reijo Jukarainen ja rahastonhoitaja Merja Halmetoja.

Jorma K.O.Ignatius

Jorma K.O.Ignatius

Jorma K.O.Ignatius

Keravan Oopperan lauantaiseen ensi-iltaan oli saapunut yleisöä salin täydeltä. Tunnelma oli jännittynyt ja odottava niin katsomon kuin näyttämön puolella.

Sam Sihvon laulunäytelmä, Jääkärin morsian, valikoitui Keravan Oopperan 40-vuotisjuhlavuoden teokseksi sen ajankohtaisuutensa vuoksi. Näytelmän tapahtumat sijoittuvat vuoden 1917 Libauhun, nykyinen Liepaja, Latviassa. Suomalaiset, ikävuosiltaan 15–49, vapaaehtoiset miehet olivat sijoitettuna kaupungin kasarmeihin sotilaskoulutuksensa eri vaiheissa vuosina 1916–1918.

Ohjaaja Timo Tirri oli saanut näyttämölle tekemisen meininkiä. Ihmisluonteen raadollisuus sekä tunteiden koko kirjo oli käytössä niin hyvässä kuin pahassa. Solistit sekä kuorolaiset joutuivat tositoimiin, ja lepohetkiä näyttämöllä ei suotu. Tästä piti huolen koreografi Sami Vartiainen, joka liikutteli joukkoja raikkaalla tyylillään. Tämän kaiken kruunasi Mikko Rantasen upeat lavasteet kapakkana ja hevostallin pihana, jotka kehystivät tarinan hienosti ja aidon tuntuisesti. Kapellimestari Iikka Kotajan luotsaama orkesteri soi komeasti ja sai varmasti monen katsojan jalat mukaan marssin poljentoon sekä tunteet herkistymään muistoille.

Onnistuneen ensi-illan kruunasi yllättävältä taholta tullut huomionosoitus Keravan Oopperalle, minkä tulivat ojentamaan Jääkäripataljoona 27 Perinneyhdistyksen edustajina ensi-iltaan saapuneet prikaatikenraali evp. Pertti Laatikainen ja kenraalimajuri evp. Sami Sihvo. Huomionosoitukset, viirin ja kukat, vastaanottivat oopperayhdistyksen puheenjohtaja Reijo Jukarainen ja rahastonhoitaja Merja Halmetoja. Saatesanoinaan Laatikainen lausui kiitokset Keravan Oopperalle jääkäriperinteen vaalimisesta.

Keravan Ooppera palkitsi myös omia jäseniään juhlavuoden kunniaksi. Huomionosoitukset ojensi yhdistyksen varapuheenjohtaja Sirkku Cantell. Suomen Harrastajateatteriliiton kultaisen tunnustusmerkin ansiokkaasta toiminnasta ja pitkäaikaisesta hallitustyöskentelystä harrastajateatteritaiteen hyväksi saivat rahastonhoitaja Merja Halmetoja, kurssi- ja lipunmyyntivastaava Aila Malmström sekä Keravan Oopperayhdistyksen perustaja ja ensimmäinen puheenjohtaja Reijo Pesonen.

Suomen Harrastajateatteriliiton hopeisen ansiomerkin saivat ansiokkaasta toiminnasta yhdistyksen hyväksi Arja Ingberg, Reijo Jukarainen, Helena Karling, Piiu Korhonen, Pirkko Pesonen, Irma Rantala ja Terhi Ruoko. Sekakuoroliiton kultaisella ansiomerkillä palkittiin yhdistyksen pitkäaikainen kuorolainen Leena Lindqvist yli 30 vuotta kestäneestä kuorolaulajaurastaan. (MHS)

Esitykset jatkuvat Kerava-salissa 15.10., 22.10., 28.10., 29.10., 11.11., 12.11., 18.11. Liput 35€, p. 045 213 6181, lippu.fi tai ovelta.